subota, 5. rujna 2009.
Za zdravije žile, srce, mozak...
Preparate proizvodimo na temelju tisućljetnih iskustava stare kineske i japanske medicine i provjerenih rezultata najsuvremenijih znanstvenih istraživanja.
DR MYKO SAN – ZDRAVLJE IZ GLJIVA prvi je hrvatski i evropski proizvođač preparata iz ljekovitih gljiva,te je u samom svjetskom vrhu u toj oblasti.
• protiv raka leukemije i limfoma
• sniziti razinu kolesterola i drugih masnoća u krvi
• sniziti povišeni krvni tlak
• protiv ateroskleroze
• protiv ishemije i drugih smetnji krvotoka
• smanjiti rizik od srčanog infarkta ili ubrzati oporavak nakon njega
• smanjiti rizik od moždane kapi ili ubrzati oporavak nakon nje
• smanjiti rizik od infekcije HIV-om ili pomoći u obuzdavanju oboljenja od AIDS-a odnosno side
• smanjiti rizik od infekcije virusima hepatitisa A, B, C, D..., ili ubrzati oporavak od njih
• smanjiti rizik od drugih virusnih infekcija, ili ubrzati oporavak od njih
• protiv dijabetesa / normalizirati razinu šećera u krvi
• poboljšati funkcioniranje mozga i cijelog centralnog i perifernog živčanog sustava
• ublažiti i usporiti razvoj neurodegenerativnih bolesti
• očuvati i ojačati opći imunitet organizma
• očuvati i ojačati tjelesnu snagu i izdržljivost
• usporiti starenje
POSJETITE NAŠ WEBSITE: www.zdravljeizgljiva.hr, www.mykosan.com
POSJETITE NAŠU PRODAJU: Miramarska 109, Zagreb, tel/fax 01 4660095
Grafikon iz najnovijeg znanstvenog istraživanja pokazuje koliko jako naš AGARIKON koči rast raka dojke, debelog crijeva, skvamoznog karcinoma i fibrosarkoma.
Dolje lijevo su stanice jednog karcinoma u slobodnom rastu, a desno ono što je od njih ostalo nakon susreta s prepolovljenom koncentracijom našeg ekstrakta iz gljiva (mikrofotografija).
utorak, 1. rujna 2009.
DIOKSIN UZROK RAKA
Dioksin je hemijsko jedinjenje na bazi hlora koje se dobija veštačkim putem pri proizvodnji polivinil-hlorida (PVC). Pored toga, koristio se za proizvodnju herbicida i bojnih otrova. Dioksin spada u veoma otrovna jedinjenja.
Prema zvaničnim istraživanjima, kada bi se upoređivala otrovnost, najotrovniji je toksin botulizma, zatim toksin tetanusa, na trećem mestu su toksini difterije, a na četvrtom dioksin.
Polivinil-hlorid (PVC) se veoma mnogo koristi u savremenom životu, ali je njegov nusproizvod dioksin jedno od najtoksičnijih hemijskih jedinjenja. Najveće količine dioksina oslobađaju se spaljivanjem plastike. U sredinama gde se spaljuju velike količine plastike dim se posle odlaska u atmosferu vraća kao talog ili sa kišama na zemlju i kontaminira tlo. Preko biljaka i trave, dioksin se unosi u životinjske organizme pa ga jedući meso i mi unosimo u svoj organizam. U malim količinama dioksin se oslobađa i kada se plastične boce i kese zagrevaju ili zamrzavaju.
Ono što zabrinjava jeste to što se i veoma male količine dioksina koje nisu toliko opasne gomilaju u našem organizmu, u masnom tkivu, dok ne dostignu opasne kancerogene pa i smrtonosne doze.
Dejstvo dioksina na organizam
Ono što čini dioksin veoma opasnim jedinjenjem jeste činjenica da i u malim količinama može izazvati pad imuniteta organizma (imunosupresija). Padom imuniteta svaki organizam je veoma podložan dejstvu virusa i bakterija.
Smrtna doza dioksina za miša, u labaratorijskim uslovima, iznosi jedan mikrogram na kilogram telesne težine, a sto puta manja koncentracija dioksina je kancerogena.
Bolesti
Hlorni dioksin svojim delovanjem u jačim dozama na kožu može izazvati pojavu akni koje se veoma dugo leče.
Dokazano je da dioksin i u malim količinama uzrokuje mnoge bolesti: tumore, bolesti endokrinih žlezda, dijabetes, bolesti kože, a utiče negativno na plodnost i funkcije mozga (pamćenje).
Dokazi
Sistematskim pregledima i statističkim obradama podataka u najrazvijenijm zemljama, ustanovljeno je povećanje broja obolelih od malignih bolesti, a jedan od uzroka je i unošenje dioksina u organizam (udisanjem i ishranom).
Dok je bio predsednički kandidat, Viktor Juščenko (Ukrajina) je iznenada oboleo od tada nepoznate bolesti. Testovi su pokazali da je njegovo loše zdravstveno stanje bilo uzrokovano trovanjem dioksinom.
Svojevremeno su vođeni sudski sporovi o otrovnom dejstvu herbicida koji su korišćeni u Vijetnamskom ratu. Tamo su korišćeni herbicidi, pored ostalih sastojaka, sadržali i izvesnu količinu dioksina. Iako su ovi slučajevi zataškavani, ustanovljeno je da je dioksin izazvao povećanje broja obolelih od raka kod Vijetnamaca, ali i kod američkih vojnika koji su iz aviona raspršivali herbicide.
Američki naučnici su ustanovili da se dioksin oslobađa i pri zagrevanju ili hlađenju namirnica u plastičnoj ambalaži. Naročito je opasno podgrevati hranu u plastičnoj ambalaži u mikrotalasnoj pećnici.
Saveti
Da biste smanjili otrovno dejstvo dioksina na organizam preporučujemo:
smanjite korišćenje hrane koja je "očuvana" herbicidima
smanjite upotrebu plastične ambalaže za čuvanje hrane
nemojte podgrevati niti razmrzavati hranu u plastičnoj ambalaži u mikrotalasnoj pećnici
ne zamrzavajte vodu za piće u plastičnim bocama
Dodatni saveti
Što više jedite sveže voće i povrće, jer ono ima mnogo korisnih sastojaka i antioksidanata koji sprečavaju trovanje našeg organizma kancerogenim materijama.
Šetajte po čistom vazduhu jer fizička aktivnost i kiseonik sprečavaju razvijanje ćelija raka.
petak, 28. kolovoza 2009.
TERAPIJA ULTRA ZVUKOM-PREKRETNICA U LEČENJU RAKA PROSTATE
Britanski naučnici smatraju da su pronašli uspešniji način lečenja raka prostate od terapije zračenjem ili hirurške terapije.
U Velikoj Britaniji, rak prostate je najčešći oblik raka kod muškaraca, sa visokom smrtnošću: 10.000 ljudi na 35.000 obolelih. Smatra se da trećina muške populacije starije od 50 godina oboleva od ove bolesti.
Tradicionalna terapija je invazivna, zahteva duži boravak u bolnici i učestale posete doktoru radi daljeg lečenja nastalih komplikacija. Oko 20% ovih bolesnika pati od urinarne inkontinencije (nekontrolisani gubitak mokraće), a oko 50% od impotencije. Komplikacije posle terapije zračenjem prisutne su kod oko 20% pacijenata i najčešće se javljaju u vidu bola i/ili krvarenja iz rektalnog dela debelog creva
Terapija ultrazvukom visokog intenziteta (HIFU - High intensity focus ultrasound) kompatibilna je kod 92% obolelih u lečenju ranog stadijuma raka prostate u odnosu na tradicionalknu terapiju, ali sa mnogo manjim brojem komplikacija. Sama intervencija traje oko sat vremena, bolesnik ostaje u bolnici nekoliko sati i već istog dana odlazi kući. Ti bolesnici se vraćaju normalnom životu i aktivnostima već posle 1-2 nedelje, dok je drugima potrebno i nekoliko meseci do potpunog oporavka.
HIFU funkcioniše tako što fokusira ultrazvuk visoke jačine na regiju gde se nalaze maligne ćelije, pa ih bukvalno skuva i na taj način uništava tumor.
Ovom metodom lečeno je 172 bolesnika, i to u londonskim University College Hospital i Princess Grace Hospital, a lečenje je dalo odlične rezultate. Komplikacije su bile prisutne u mnogo manjem broju. Inkontinencija mokraće javila se kod manje od 1% slučajeva, impotencija kod 35%, dok ni jedan bolesnik nije imao problema sa debelim crevom. Svi lečeni bolesnici otpušteni su iz bolnice u proseku 5 sati posle terapije.
Naučnici smatraju da su ovi rezultati vrlo ohrabrujući, ali da su dalja klinička ispitivanja na duži rok neophodna. Klinička studija objavljena je u Britanskom časopisu za rak (British Journal of Cancer) početkom jula 2009. godine.
ponedjeljak, 27. travnja 2009.
KARCINOM BUBREGA
Faktori rizika
Tačan uzrok nastanka karcinoma bubrega nije poznat. Ipak različitim studijama izdvojeni su neki od mogućih rizik faktora: - pušenje cigareta jedan jed od glavnih rizik faktora. Procenjuje se da ovaj porok udvostručuje rizik od nastanka karcinoma bubrega
- osobe koje na poslu rade s kancerogenim supstancama
- prkomerna telesna težina
- razvija se u velikom procentu kod osoba na dijalizi zbog insuficijentnih bubrega. Prosečno 6% pacijenata sa stečenom cističnom bolesti razvija ovaj karcinom.
- zloupotreba analgetika
- dugotrajno konzumiranje analgetika koji sadrže acetil-salicilnu kiselinu (Aspirin, Andol) i fenacetin može doprineti insuficijenciji bubrega i povećati rizik od karcinoma.
- genetski faktor
Simptomi
Najprepoznatljiviji simptomi su krv u mokraći (hematurija), čudna boja mokraće (tamna ili kao rđa), mukla bol u donjem delu leđa ispod donjih rebara, trbuhu, slabinama. Najveći problem u tretmanu ove bolesti predstavlja njena podmuklost. Mnogi karcinomi ne izazivaju bol i često pacijenti nemaju simptoma sve dok bolest ne uznapreduje. Takođe, neki od nespecifičnih simptoma mogu biti: bol u slabinama ili simptomi kao što su povišena temperatura, umor, gubitak na težini, anemija. Može se javiti paraneoplastični sindrom koji uključuje povišenu temperaturu nepoznatog porekla, zatim povećana koncentracija kalcijuma, izlučivanje mleka iz dojki, Cushingov sindrom, povećana koncenracija eritrocita (crvenih krvnih zrnaca), povišen krvni pritisak. Nalazi transaminaza (jetrenih enzima) mogu biti poremećeni.
Dijagnoza
Bubrežni karcinom se može dijagnostifikovati ultrazvukom (UZV) ili kompjuterizovanom tomografijom (CT, skener), mada magnetna rezonanca (MR) daje detaljniji prikaz tumora i njegovog prodiranja u okolne strukture, Renalna arteriografija je metoda koja daje prikaz krvnih sudova tumora. Snimak pluća rentgenom je neophodan, jer su metastaze u plućima vrlo česte.
Lečenje
Mogućnosti lečenja karcinoma bubrežnih ćelija uključuju hirurški zahvat, zračenje i lekove kao što je imunoterapija i hemoterapija. Lečenje uglavnom zavisi od stadijuma bolesti. Hormonska ili hemoterapija ne daje efekte ako su prisutne metastaze, a izlečenje se ponekad može postići ekscizijom solitarnih metastaza. Primena imunoterapije može smanjiti tumor i produžiti preživljavanje. Transabdominalno radikalno odstranjivanje zahvaćenog bubrega uz odstranjivanje regionalnih limfnih čvorova je standardno lečenje i daje objektivnu priliku za izlečenjem ukoliko je tumor još lokalizovan.
Prognoza
Procenat petogodišnjeg preživljavanja je oko 70% ako je tumor ograničen na bubreg, a manji od 5% ukoliko su prisutne udaljene metastaze.
ponedjeljak, 30. ožujka 2009.
KARCINOM KOŽE
Opis
Preko 90% slučajeva raka kože pojavljuje se na površinama kože koje su redovito izložene sunčevom svjetlu ili ultraljubičastom zračenju. Rak kože koji NIJE maligan (kancerozan) općenito se pojavljuje na površinama kože koje su često izložene suncu. Maligni rak kože najčešće se nalazi na leđima kod muškaraca i na nogama kod žena.
Drugi faktori rizika uključuju genetsku sklonost (rak kože je češći kod osoba svijetle kože, plavih ili zelenih očiju, plavokosih ili crvenokosih) i preveliko izlaganje rendgenskim zrakama ili drugim vrstama zračenja.
Izloženost arsenu, koji može biti prisutan u nekim herbicidima, još je jedan faktor rizika za razvoj raka kože.
Melanom je bolest kože kod koje se stanice raka (maligne stanice) nalaze u stanicama koje daju boju koži (melanocitima). Melanom se obično pojavljuje kod odraslih osoba, ali se ponekad može naći i kod djece i adolescenata. Koža štiti tijelo od vrućine, svijetla, infekcije i ozljede. Sastoji se od dva glavna sloja: epidermisa (gornjeg sloja) i dermisa (donjeg sloja). Melanociti se nalaze u epidermisu i sadrže melanin, koji koži daje boju. Melanom se ponekad naziva kožni melanom ili maligni melanom.
Melanom je teži oblik raka nego što su to češći oblici raka kože, koji započinju u bazalnim ili pločastim stanicama epidermisa.
Melanom se može brzo širiti (metastazirati) u druge dijelove tijela putem limfnog sustava ili putem krvi (limfni čvorovi su male tvorbe u obliku zrna graha koji se nalaze u svim dijelovima tijela, oni proizvode i pohranjuju stanice koje služe za borbu protiv infekcije.)
Karcinom bazalnih stanica (bazocelularni karcinom) je rak stanica koje se nalaze na donjem dijelu najvišeg sloja kože, epiderme. On obuhvaća više od tri četvrtine svih vrsta raka kože. Većina karcinoma bazalnih stanica raste sporo i skoro se nikad ne širi. Međutim, ako se ne uklone mogu nagristi kožu i stvoriti čir, poznat kao ulcus rodens. Mali broj tih ulkusa ponovno se pojavljuje na istom mjestu na koži nakon liječenja (lokalni recidiv).
Većina se bazocelularnih karcinoma pojavljuje na površinama kože koje su redovito izložene ultraljubičastom zračenju (sunčevo svjetlo). Također se mogu pojaviti na dijelovima glave obraslim kosom. Najčešće se pojavljuju nakon 40. godine života.
Kancerozne promjene uzrokuju pojavu mrlje ili kvržice koja je bezbolna. Kvržica može rasti sporo, pretvoriti se u čir, i nikad potpuno ne zaraste. Obično se ne širi s mjesta i skoro nikad se ne širi u druge dijelove tijela, ali može nastaviti rasti i zahvatiti susjedna tkiva i strukture, uključujući živce, kosti i mozak. Tumor može biti vrlo malen, i narasti na 1 ili 2 centimetra nakon nekoliko godina rasta.
Karcinom pločastih stanica (planocelularni karcinom) je rak stanica najvišeg sloja kože. To je druga po učestalosti vrsta raka kože. Agresivniji je od raka bazalnih stanica, ali svejedno može rasti relativno sporo. Ako ga se ne liječi, karcinom pločastih stanica se može proširiti na druge dijelove tijela. Međutim, najveći dio bolesnika liječenih od karcinoma pločastih stanica potpuno je izliječen nakon jednostavnog kirurškog zahvata.
On je obično u početku bezbolan, ali može postati bolan kad se razviju čirevi koji ne zacjeljuju. Ovaj rak može nastati na normalnoj koži, na opekotini, ozljedi, ožiljku ili na mjestu kronične upale (do koje može doći kod mnogih kožnih bolesti). On najčešće potječe s dijelova kože oštećenih suncem, kao što je aktinička keratoza. Obično se pojavljuje nakon dobi od 50 godina.
Tko je u opasnosti?
Ultraljubičasti dio spektra sunčevog svjetla je glavni uzrok svih vrsta raka kože uključujući melanome.
Melanom pogađa ljude svih životnih dobi, svih rasa, svih imovinskih stanja i oba spola. To je najčešći rak kod žena između 25 i 29 godina starosti i drugi rak po učestalosti kod žena između 30 i 34 godina i učestalost pojave melanoma se povećava više nego bilo koje druge vrste raka.
Melanomi se često razvijaju iz postojećih madeža ali se mogu također pojaviti na normalnoj koži i u pjegama, mrljama i drugim pigmentiranim površinama. Vjeruje se da je izlaganje suncu faktor kod 50-70% novih melanoma ali se oni mogu pojaviti i na površinama tijela koje normalno nisu izložene suncu. Prvi korak u otkrivanju melanoma je obraćanje pažnje na madeže, koji su česte, pigmentirane lezije kože koje mogu biti ravne ili uzdignute. Postoje dvije vrste madeža, obični i atipični (medicinski naziv za atipične madeže je displastični nevusi). Deset do petnaest posto bijelaca ima atipične madeže.
Prosječan rizik od razvoja melanoma tijekom života u bijeloj populaciji je oko 1 na 75 ali može biti i mnogo veći ako imate neki od sljedećih faktora rizika:
50 ili više običnih madeža
atipične madeže, čak i samo jedan.
ako ste u prošlosti izgorjeli od sunca što je dovelo do opekotina s mjehurima,
posebno u dobi mlađoj od 20 godina
kožu osjetljivu na sunce koja lako izgori ili se na njoj stvaraju pjegice
vi ili član obitelji ste imali bilo koji tip raka kože
povremeno izlaganje kože koja je normalno pokrivena jakom sunčevom svjetlu
korištenje solarija
Koji su simptomi?
Melanom, svi oblici:
lezija ili izraslina na koži
obično izdignuta papula (bubuljica) ili makula (mrlja)
promjena bojem madeža (smeđa, crna, crvena ili plavkasta)
nekoliko različitih boja na jednoj leziji
nepravilni rubovi, često asimetrično
promjena izgleda pigmentirane lezije na koži tijekom vremena
krvarenje iz izrasline na koži
§ Benigni madeži su obično mali, simetrični i u samo jednoj nijansi smeđe boje i imaju oštre rubove. Maligni melanomi su obično veći i imaju dvije ili više boja (obično smeđa i crna) kao i nepravilne rubove.
Treba se obratiti liječniku ako osoba ima bilo koji od znakova koji mogu upozoravati na melanom: promjena veličine, oblika ili boje madeža; curenje ili krvarenje iz madeža; ili madež koji svrbi, tvrd je, kvrgav, otečen ili bolan na dodir. Melanom se također može pojaviti na koži kao novi madež. Kod muškaraca se melanom najčešće pojavljuje na trupu (na površini tijela između ramena i kukova) ili na glavi ili vratu; kod žena se melanom najčešće pojavljuje na rukama i nogama.
I karcinomi bazalnih stanica i karcinomi pločastih stanica mogu se pojaviti u različitim oblicima.
Karcinomi bazalnih stanica mogu se razviti kao mala kvržica na koži koja je glatka i bisernog ili voštanog izgleda. Ponekad može krvariti ili se na njoj može razviti krasta. Izgleda kao da će zarasti ali to se nikad u potpunosti ne dogodi. Ponekad može biti plosnata, crvena mrlja, ljuskava i s krastom. Ponekad postoji samo čvrsta, crna kvržica. Rak kože je obično bezbolan i sporo raste. Može se pojaviti bilo gdje na tijelu ali je najvjerojatniji na izloženom dijelu kože, posebno licu ili vratu.
Karcinomi pločastih stanica često imaju ljuskav izgled. Ponekad imaju čvrstu, rožnatu naslagu i bolni su na dodir. Također se nalaze na rukama, šakama i donjem dijelu nogu.
Koje će pretrage liječnik napraviti ?
Obično ćete se prvo obratiti vašem liječniku opće prakse koji će vas pregledati i odlučiti da li vas treba uputiti dermatologu radi dodatnih ispitivanja i liječenja. Također vas može uputiti kirurgu ili plastičnom kirurgu.
Specijalist će mnogo znati već nakon jednostavnog pregleda. Međutim, nije uvijek lako razlikovati rak kože i benigne promjene samo pregledom. Možda će vam savjetovati biopsiju. To je brz i jednostavan postupak koji se obično može provesti uz korištenje lokalnog anestetika. Liječnik će ukloniti cijelu kvržicu ili njen dio i poslati u laboratorij na analizu pod mikroskopom.
Budući da se karcinomi bazalnih stanica skoro nikad ne šire, vjerojatno neće biti potrebna nikakva daljnja ispitivanja ako je rak u potpunosti uklonjen.
Kako se karcinomi pločastih stanica ponekad mogu proširiti, vaš liječnik će možda htjeti napraviti još nekoliko drugih ispitivanja kao i fizikalni pregled i biopsije da bi bio siguran da nema potrebe za daljnjim liječenjem. To je posebno važno ako ste se već liječili od raka kože i sad se on ponovo pojavio. Tijekom fizikalnog pregleda, liječnik će vas vjerojatno opipati da vidi da li postoje neke povećane limfne žlijezde.
Pregled rendgenskim zrakama, CT i MRI snimke mogu pokazati metastaze. Ova bolest može također izmijeniti rezultate sljedećih ispitivanja: biopsija lezije orofarinksa i biopsija desni.
Kod melanoma, pregled rendgenskim zrakama, CT i MRI snimanje, i drugi postupci mogu također biti potrebni da bi se utvrdilo da li je došlo do širenja bolesti (metastaza).
Liječenje
Vaš liječnik će planirati liječenje uzimajući u obzir različite faktore koji uključuju vašu životnu dob i opće zdravstveno stanje, tip i veličinu tumora, mjesto na tijelu na kojem se nalazi i kako stanice raka izgledaju pod mikroskopom.
Postoji liječenje za sve bolesnike s melanomom. Primjenjuju se četiri načina liječenja:
Kirurško liječenje (uklanjanje raka operacijom) uz uklanjanje dijela okolne normalne kože Kirurško uklanjanje susjednih limfnih čvorova može pratiti uklanjanje tumora. Kasnije se može uzeti koža s drugog dijela tijela i staviti na mjesto s kojeg je uklonjen rak. To se zove presađivanje.
Kemoterapija (korištenje lijekova za ubijanje stanica raka). Kod kemoterapije se koriste lijekovi koji ubijaju stanice raka. Kemoterapija se može uzimati u obliku tableta, ili se može uvesti u tijelo pomoću igle u venu ili mišić. Kemoterapija se naziva sistemsko liječenje jer lijekovi ulaze u krvni optok, putuju kroz tijelo, i mogu ubiti stanice raka u cijelom tijelu. Ako se melanom pojavio na ruci ili nozi, kemoterapija se može dati tehnikom koja se zove izolirana arterijska perfuzija. Kod te metode, kemoterapijski lijekovi se unose izravno u krvni optok ruke ili noge u kojima je pronađen melanom. To omogućuje da najveći dio lijeka izravno dospije do tumora. Međutim, sama kemoterapija se nije pokazala djelotvornom kod liječenja melanoma. Provode se klinička ispitivanja s ciljem pronalaženja kemoterapijskih lijekova koji su djelotvorni.
Terapija zračenjem (korištenje visokih doza rendgenskih zraka ili drugih zraka visoke energije za ubijanje stanica raka)
Biološka terapija (korištenje imunološkog sustava tijela za borbu protiv raka
Liječenje karcinoma bazalnih stanica i karcinoma pločastih stanica se razlikuje ovisno o veličini, dubini i smještaju raka.
Karcinom se uklanja jednim od ovih postupaka:
struganje
kauterizacija (spaljivanje)
kirurško uklanjanje, uključujući mikroskopsko brijanje (Mohsova operacija)
kriokirurgija (smrzavanje)
zračenje
Radioterapija može biti vrlo djelotvorna alternativa kirurgiji kod liječenja karcinoma bazalnih i pločastih stanica na dijelovima lica gdje bi kirurško liječenje moglo ostaviti ožiljak. Također se ponekad koristi kod tumora koji su urasli dublje u kožu.
Vrlo mali broj bolesnika s rakom pločastih stanica morat će biti podvrgnut većoj operaciji radi uklanjanja susjednih limfnih čvorova, da bi se vidjelo da li se rak lokalno proširio.
Devet od deset bolesnika s karcinomima bazalnih i pločastih stanica u potpunosti se izliječe.
Prevencija
Što je moguće više smanjiti izlaganje suncu. Kad ste na suncu, zaštitite kožu: nosite zaštitnu odjeću kao što su kape, košulje dugih rukava, duge suknje ili hlače. Ultraljubičasto svjetlo je najjače u sredini dana, zato nastojite izbjegavati izlaganje suncu u to doba. Koristite kvalitetna sredstva za zaštitu od sunca, po mogućnosti s faktorom zaštite od sunca najmanje 15. Nanesite sredstvo za zaštitu od sunca barem pola sata prije izlaganja suncu, i često ga ponovno nanosite. Koristite sredstvo za zaštitu od sunca i zimi.
Redovno pregledavajte kožu kako bi otkrili razvoj sumnjivih izraslina ili promjena na postojećim lezijama na koži. Nova izraslina koja se pretvara u čir ili teško zarasta je sumnjiva. Sumnjive promjene na postojećim izraslinama uključuju promjenu boje, veličine, teksture, izgleda i pojavu boli, upale, krvarenja ili svrbeža. Lezija koja je asimetrična, ima nepravilne ili neoštre rubove, ako postoji nekoliko boja na jednoj leziji ili je lezija veća od 6 milimetra u promjeru je sumnjiva.
Američka dermatološka akademija (AAD) i Fondacija za rak kože preporučile su sljedeće korake za izbjegavanje raka kože.
Što je moguće više smanjite izlaganje suncu u sredini dana - između 10 sati ujutro i 3 poslije podne.
Nanosite sredstvo za zaštitu od sunca, najmanje s faktorom SPF-15 (engl. Sun Protection Factor) ili višim koji štiti od UVA i UVB zraka, na sve površine kože koje su izložene suncu.
Nanosite sredstvo za zaštitu od sunca svaka dva sata, čak i u oblačnim danima.
Ponovno ga nanesite nakon plivanja ili znojenja.
Nosite odjeću koja pokriva tijelo i zasjenjuje lice. Šeširi trebaju zasjenjivati i lice i stražnji dio vrata. Nošenje sunčanih naočala smanjit će količinu zraka koje dolaze do oka filtrirajući čak i do 80 posto zraka, i štiti očne vjeđe kao i leće.
Izbjegavajte izlaganje UV zračenju od lampi za sunčanje i solarija.
Zaštitite djecu. Držite ih podalje od prevelikog izlaganja suncu kad je sunce najjače (između 10 sati ujutro i 3 poslije podne), te obilno i često nanosite sredstvo za zaštitu od sunca na djecu od 6 mjeseci i stariju. Ne koristite sredstva za zaštitu od sunca kod djece ispod 6 mjeseci starosti - umjesto toga izuzetno ograničite njihovo izlaganje suncu.
Zapamtite, pijesak i tlo reflektiraju UV zrake čak i ispod suncobrana. Snijeg čak posebno dobro reflektira UV zrake. Reflektirajuće površine mogu reflektirati čak i do 85 posto štetnih sunčevih zraka.
Komplikacije
Širenje u duboka tkiva s oštećenjem strukture ili funkcije
Metastaze tumora na drugim dijelovima tijela
nedjelja, 22. ožujka 2009.
KARCINOMI
Rak (latinski cancer) je naziv koji se koristi za široku skupinu bolesti koje karakterizira nekontrolirana dioba stanica, odnosno sposobnost tih stanica da prodru u ostatak tkiva, bilo direktnim urastanjem (invazija) bilo migracijom stanica do udaljenih područja tijela (metastaza).
Nekontrolirana dioba stanica uzrokovana je oštećenjem staničnog DNK koje rezultira mutacijom. Jedna ili više takvih mutacija, bilo naslijeđenih bilo stečenih, mogu dovesti do stvaranja tumora.
Tumor je naziv za svaku abnormalnu nakupinu tkiva, koja može biti maligna, zloćudna ili kancerogena, odnosno benigna, dobroćudna ili nekancerogena. Samo maligni tumori invadiraju okolna tkiva ili metastaziraju.
Rak se, s obzirom u kom dijelu tijela se razvio, može manifestirati na različite načine. Za konačnu dijagnozu najčešće je potrebna mikroskopska analiza tkiva dobivenog biopsijom. Kada se jednom dijagnosticira, terapija se najčešće sastoji od kirurške operacije, kemoterapije i zračenja.
Ukoliko se ne liječi, većina formi raka izaziva smrt. Rak predstavlja jedan od glavnih uzročnika smrti u razvijenim zemljama. Mnogi oblici raka su lječivi, a neki i potpuno izlječivi, pogotovo ako se rano otkriju.
Postoji cijeli niz čimbenika koji uzrokuju rak, a koji su grupirani u tri područja: prehrana (loše masnoće - transmasne kiseline, loši ugljikohidrati - rafinirani šećer), stres (poremećaj psihe) i okolina (zagađenost prirode, pušenje).
Zloćudne novotvorine [uredi]Rak pluća
Rak kože
Rak bubrega
Rak mokraćnog mjehura
Rak štitnjače
Rak debelog crijeva
Rak jetre
Rak gušterače
Leukemije
Limfomi
Tumori središnjeg živčanog sustava
Tumori glave i vrata
Rijetki tumori Rak mokraćnog mjehura
Rak prostate
Rak testisa
Rak penisa
Rak dojke
Rak jajnika
Rak jajovoda
Rak rodnice
Rak stidnice
Rak tijela maternice
Rak vrata maternice
Rak kosti
Rak u dječjoj dobi
Vidi još
Onkologija
Patologija: Tumori, neoplazije, i onkologija
Benigni tumori Hiperplazija - Cista - Pseudocista - Hamartom - Benigna neoplazma
Maligna progresija Displazija - Carcinoma in situ - Invazivni rak - Metastaze
Topografija Anus - Mokraćni mjehur - Krv - Žučni kanal - Kost - Mozak - Dojka - Grlić maternice - Kolon/rektum - Endometrij - Jednjak - Oko - Žučni mjehur - Glava/Vrat - Jetra - Bubreg - Grkljan - Pluća - Mediastinum - Usta - Jajnik - Gušterača - Penis - Prostata - Koža - Tanko crijevo - želudac - Trtica - Testisi - Štitnjača
Ostalo Geni supresori tumora/onkogeni - Klasifikacija tumora Staging/grading - Karcinogeneza - Karcinogen - Istraživanje raka - Paraneoplastični sindrom - Popis termina povezanih s onkologijom
Pretplati se na:
Postovi (Atom)